Maurice Lacroix Aikonic Automatic Chronograph Skeleton 43mm – AC8018-SSL20-030-2

64 990 kr

AIKONIC bygger vidare på Aikons sex klor, men i ett mer utpräglat tekniskt utförande. Boetten mäter 43 mm och är utförd i stål, med en ram i keramik. Skelettiserad urtavla, skyddad av safirglas. Klockan levereras på svart gummirem med ardillonspänne och är vattentät till 100 meter. Automatiskt urverk, kaliber ML212, med kronograffunktion samt 62 timmars gångreserv.

Diameter
43 mm
Urverk
Automatisk
Material
Stål

Lagerförs av leverantör, beräknad leveranstid 1–2 veckor.

AIKONIC presenterades 2025 till Maurice Lacroix femtioårsjubileum och är den tekniska vidareutvecklingen av Aikon. Serien använder kaliber ML1000 med 60 timmars gångreserv och lyfter fram material som keramik och kolfiber, men behåller de sex klorna på ringen som knyter den till Aikon och vidare till Calypso.

Maurice Lacroix grundades 1975 av handelshuset Desco von Schulthess i Zürich, som funnits sedan 1889. Klockorna byggs i Saignelégier i Franches-Montagnes i schweiziska Juran, där märket har haft verkstad sedan 1960-talet. Köpet av boettillverkaren Queloz 1989 gav egen boettproduktion, och 2001 blev Maurice Lacroix ett självständigt bolag. Märket firade 50 år 2025 och har genom åren tagit emot ett femtontal internationella priser för design och konstruktion.

Urverk

Urverk:Automatisk
Kaliber:ML212
Gångreserv:62 timmar
Funktioner:Chronograph

Boett

Material:Stål
Diameter:43 mm
Glas:Safirglas
Bezel:Keramik
Vattentäthet:100 meter

Armband

Armband:Gummirem
Material:Gummi
Färg:Svart
Lås:Ardillon

Övrig information

Kön:Herr

Tavla

Urtavla:Skeleton
Visare:Super-LumiNova

Leverans & frakt

Normalt skickas din produkt alltid inom 5 dagar. Finns klockan på lager i Karlstad skickas den senast nästkommande vardag efter beställning.

Frågor om modellen?
Hör av dig – vi svarar gärna på allt från storlek och passform till leverans och service.

Maurice Lacroix Aikonic Automatic Chronograph Skeleton 43mm - AC8018-SSL20-030-2
Villkor

Kontakt
Västra Torggatan 12, 652 25 Karlstad Tel: 054-210141 E-post: butik@mollstedt.se
Öppettider
Måndag–fredag: 10:00–18:00   Lördag: 11:00–16:00

Maurice Lacroix

Maurice Lacroix har sedan 1975 förfinat konsten att skapa schweiziska klockor som kombinerar traditionellt hantverk med modern innovation. Varumärket är känt för sin kompromisslösa kvalitet, sofistikerade design och tekniska innovationer som deras egna in-house urverk. Med fokus på elegans och precision erbjuder Maurice Lacroix tidmätare som förenar schweizisk urmakerikonst med en samtida känsla.

Gå till Maurice Lacroix